Крстарење

ДЕЛТА МТС

Програма на патување

previous arrow
next arrow
Slider

 Програма на патување
1 ден (27.04.2019) Скопје – Истанбул – Њујорк

Состанок на патниците на аеродромот во Скопје во 07:30 часот. Полетување за Истанбул во 09:20 (лет ТК 1004). Оброк во авион. Слетување во Истанбул во 11:55. Полетување за Њујорк во 13:30 (лет ТК 1). Оброци во авион. Слетување во Њујорк во 17:25 часот. По завршувањето на пасошките формалности, организиран трансфер до хотелот кој се наоѓа на Менхетн. Сместување во хотелот, ноќевање.

 

2-4 ден (28.04-30.04.2019) ЊУЈОРК

 Њујорк е држава во североисточниот дел на САД, и е 27-најобемна, четвртата најнаселена и седмa најгусто населенa држава на САД. Во принцип, Њујорк има влажна континентална клима. Времето во Њујорк е под силно влијание од страна на две континентални воздушни маси: топла, влажна од југозапад и ладна и сува од северозапад. Њујорк е поделен на 62 окрузи. Њујорк е поделен во пет области, секоја ограничена со округ од кој најпознати се Kings County (Brooklyn), Queens County (Queens), New York County (Manhattan), Bronx County (the Bronx), Staten Island… Со 800 јазици, Њујорк е најстариот град во светот со јазична разлика. Има околу 1.600 пица ресторани во Њујорк. Погледот од Empire State Building опфаќа пет држави. Има поглед на многу познати знаменитости во Њујорк како Бруклинскиот мост, Тајмс Сквер, Статуата на слободата, Хадсон и Ист Ривер, и многу повеќе. Не е ни чудо зошто ова е еден од најдобрите места за посета во Њујорк. Статуата на слободата е светилник во Њујорк која е подарок од народот на Франција. Посетителите во Централ Парк можат да пешачат, да се возат велосипеди, да играат шах, да лизгаат на мраз , па дури и да ловат риби. Назначените мирни зони се за оние кои сакаат мир, додека 21 игралишта се погодни за семејства со деца. Тајмс Сквер се наоѓа во Мидтаун Менхетен во пресекот на Бродвеј и Седмата авенија, Тајмс Сквер често се нарекува како крстопат на светот. Полн со светла и билборди, исто така, служи како центар на Окружниот театар. Бруклинскиот мост – Прошетка на покачена пешачка патека. Уживајте во извонреден поглед на хоризонтот, додека сте таму. Милиони луѓе го посетуваат Бруклинскиот мост секоја година само за да се види сјајот од реката под Менхетн облакодерите. Слободни денови за индивидуални активности. Можност за организирање на факултативни излети.

 

5 ден (01.05.2019) МАЈАМИ – ЊУЈОРК

 Одјавување од хотелот. Трансфер до аеродром. Лет за Форт Лодердејл (Мајами). По слетувањето, трансфер до хотелот во Мајами. Сместување во хотелот. Ноќевање.

 

 6 – 7 ден (2-3.05.2019) МАЈАМИ

 Мајами е пристанишен град во југоисточниот дел на државата на САД на Флорида и нејзиниот Атлантски брег. Мајами го има најголемото пристаниште во целиот свет. Центарот на Мајами има најголема концентрација на меѓународни банки во САД. Градот е исто така еден од главните земјоделски региони, за производство на домати, авокадо, манго, и грав. Мајами Бич е дом на најголемата колекција на Арт Деко архитектура во светот. Мајами има повеќе од 800 паркови и е единствениот град на САД, опкружен со два национални: Национален парк “Biscayne” и Националниот парк “Everglades”. Иако тоj е најдобро познат по своите прекрасни бели песочни плажи, наспроти тоа можете да најдете еден од најголемите скијачки клубови во Мајами Бич. Според метеоролошката историја на Мајами, само еднаш има заврнато снег. Мајами Бич е еден од ретките вештачки острови во САД. Тоj некогаш бил празен простор со кокосови насади. Години назад, повеќето луѓе никогаш не би претпоставиле дека тоа сега ќе биде популарна туристичка дестинација каква што е денес. Музејот “Vizcaya” го нарекува Мајами Бич дом. Тој има исклучителна колекција на орхидеи и има дела стари повеќе од 2.000 години. Повеќе од 170.000 посетители доаѓаат во Музејот “Vizcaya” секоја година. Мајами има тропска монсунска клима со топли и влажни лета и кратки и топли зими. Слободни денови за индивидуални активности. Можност за организирање на факултативни разгледи.

 

8 ден (04.05.2019) МАЈАМИ – КРСТАРЕЊЕ

Одјавување од хотелот во претпладневните часови. Трансфер до пристаништето во Мајами. Почнување на процедура за чекирање на бродот. Почеток на крстарењето.

 

9 ден (5.05.2019) ПЛОВИДБА

Слободен ден за уживање во содржините на бродот.

 

10 ден (6.05.2019) ОЧО РИОС, ЈАМАЈКА

Ocho Rios е град во парохијата на Портланд на северниот брег на Јамајка. Само надвор од градот, патници и жители можат да го посетат паркот на Колумбо, каде што наводно Колумбо прв дошол на земјата, и да се видат поморски артефакти и шпански колонијални згради. Ocho Rios е познат по својата тропска клима, со влажна сезона од мај до ноември, а сувата сезона од декември до април. Оcho Rios e познат по тоа што може да се најде широк спектар на накит и скапоцени камења. Најпопуларната туристичка атракција на Ocho Rios се “Dunn’s River водопадите. 600-метарскиот водопад им овозможува на посетителите да пливаат под водопадот, да се релаксираат во чистата вода и да се качат на “водените скали” кои се наоѓаат од страната на водопадите. Родното место и гробот на Боб Марли кој се наоѓа во ридовите над Ocho Rios се исто така отворени и достапни секојдневно за јавноста.

 

11 ден (7.05.2019) ЏОРЏ ТАУН, КАЈМАНСКИ ОСТРОВИ

George Town е град кој се наоѓа на најголемиот Кајмански остров од групата Кајмански Острови. Тој служи како главен град на Кајмански Острови. George Town е популарна порта за повик за Карибите. Националниот музеј “Grand Cayman” во Џорџ Таун прикажува широк спектар на артефакти, самата зграда е артефакт бидејќи е најстарата зграда во Џорџ Таун. “Seven Mile Beach” е најпопуларната плажа со бел песок. Плажа ”Boatswain” порано позната како фарма на желките претставува морски парк. Таа е дом на повеќе од 16 000 желки. Одреден дел претставува лагуна каде што посетителите можат да пливаат со желките и други морски животни

 

12 ден (8.05.2019) КОЗУМЕЛ, МЕКСИКО

Cozumel е еден карипски остров само надвор од полуостровот Јукатан во југоисточниот дел на Мексико. Cozumel е остров богат со историја, култура, забава и природна убавина. Cozumel има неверојатно бистра вода со видливост од 100-200m. Повеќето посетители патуваат во Cozumel поради нуркање која е една од главните атракции и да го видат прекрасниот подморски свет . Главни атракции се гребените. Cozumel се одликува со тропска клима. Централниот дел на островот претставува џунгла со голем број на диви животни. 13 ден (9.05.2019) ПЛОВИДБА Слободен ден за уживање во содржините на бродот.

 

14 ден (10.05.2019) Насау, БАХАМИ

Насау е главен град и комерцијален центар на Комонвелтот Бахами. Во Насау живеат 274.400 жители што претставува 70% од вкупното население на Бахамите. Модерниот раст на бахамите започнува кон крајот на 18от век со доаѓањето на голем број на Американските Лојалисти и нивните робови.

 

15 ден (11.05.2019) МАЈАМИ – ИСТАНБУЛ

Завршување на крстарењето, излегување од бродот. Слободен ден до времето предвидено за трансфер до аеродромот. Полетување од Мајами во 20:55 часот. Слетување во Истанбул на 12.05.2019 во 15:15 часот. 16 ден (12.05.2019) ИСТАНБУЛ – СКОПЈЕ Полетување за Скопје во 19:30 часот. Слетување на аеродромот во Скопје во 20:00 часот по локално време.

ЦЕНАТА НА ПАТУВАЊЕТО Е ВО ЕВРА ПО ЛИЦЕ ВО ДВОКРЕВЕТНА СОБА 

(уплатата е во денарска противвредност по курс 62.00)

Дата на поаѓање – 27. Април 2019
Услуга – Според програмата
Цена – 2.280 € 

Цената вклучува:

 

 • авионски билети Скопје Истанбул Њујорк Форт Лодердејл Мајами Истанбул Скопје
 • 4 ноќевања во Њујорк во хотел со 4* на Менхетн на база само ноќевање во стандардни двокреветни соби.
 • 3 ноќевања во хотел со 4* на Мајами Бич на база само ноќевање во стандардни двокреветни соби.
 • крстарење според програмата, сместување во балконска кабина
 • на бродот проширен полн пансион ( појадок, ручек, вечера, ужина ), сите забавни програми и анимации, претстави во театар, влез во казино и дискотека, спортски активности, употреба на фитнес, сауни, базени и џакузи, лежалки,
 • Трансфери според програмата
 • Придружник на групата
 • Трошоци за организација на патувањето.
 • 2 парчиња по 23кг чекиран багаж на сите летови освен на летот Њујорк Форт Лодердејл 1 парче до 23кг
 • Рачен багаж до 8кг

Цената не вклучува:

 • Аеродромски такси – Еур 430
 • Пристанишни такси – Еур 140
 • Американска мулти виза – 160 Усд
 • Второ парче чекиран багаж до 23кг на летот  Њујорк Форт Лодердејл– 35 усд
 • Факултативни екскурзии
 • Лична потрошувачка (алкохолни и друг вид пијалоци кои ќе ги нарачате во барот / ресторанот на бродот); перална; здравствени и козметички третмани; фризерски салон; телефонски повици, Патничко – здравствено осигурување
 • Напојници (  Усд 12 по лице на ден – се плаќаат на бродот)
 • Појадок во хотелот во Мајами – Еур 20 по лице на ден
 • Појадок во хотелот во Њујорк – Еур 20 по лице на ден

Важни напомени за крстарењето:

 • За ова патување потребен е важечки биометриски пасош
 • Потребна е мулти виза за САД
 • За реализација на ова патување потребен е минимум од 20 патници.
 • Факултативни екскурзии се организирани со водич од бродската компанија со коментар на англиски јазик.
 • Качувањето на бродот започнува три часа пред предвиденото време на поаѓање.
 • Проширениот полн пансион на бродот вклучува појадок, ручек ( шведска маса ) и вечера ( сет мени ), како и меѓуоброци. Кафе, чај, вода и сокови од апарат кои се дел од шведската маса за појадок и ручек – не се плаќаат.
 • За гала вечерите се очекува прикладна – свечена облека. За мажите задолжително е сако, се препорачува одело.
 • За резервација на овој аранжман потребна е уплата од 50%
 • За целосна уплата до 10.2018 попуст 100 еур

 

 • Целосна уплата до 45 дена пред патувањето
  Организаторот на патувањето го задржува правото да ја промени цената на аранжманот во случај на промена на цените на превоз, девизниот курс и слично, како и да го откаже патувањето доколку не е исполнет минималниот број на патници предвиден со оваа програма.
 • За ова патување важат општите услови на патување на Делта МТС и СКТМ
 • Цените се изразени во евра, уплата исклучиво во денари 1 Еур = 62 Мкд

 

Факултативни излети:

МАЈАМИ

МАЈАМИ Разглед  (Усд 120) – Полудневен разглед на Мајами каде што ќе се посетат South Beach (Art Deco District), Downtown, Little Havana, Brickell Ave, Coconut Grove, Vizcaya Palace, Coral Gables, Крстарење со брод по островите со имоти на познати личности.

EVERGLADES  (Усд 100) – Посетете ја најголемата субтропска брана, возете се со глисер по река од трева и мочуришта, видете ја природата и сретнете се со диви животни, алигатори и егзотични птици.

KEY WEST  (Усд 120) – Уживајте во фантастична тура кон рајот. Возење преку 34 острови и 43 мостови до најјужната точка на северно Американскиот континент. Ќе стигнеме на само 90 миљи од Куба.

ЊУЈОРК

ЊУЈОРК целодневен разглед  (Усд 120) – Доживејте го ритамот на градот што никогаш не спие. Central Park, зградата Дакота каде што живеел и бил убиен Џон Ленон, Петтата авенија со хотелот Плаза, кулата Трамп, Тајмс Сквер, зградата Flatiron, Little Italy, Chinatown, Soho, Меморијалниот центар 11ти Септември, Wall Street, поглед кон Статуата на слободата, Brooklyn bridge…

Вечер со музика во живо од Френк Синатра  (Усд 90 влезница). Почуствувајте го најдоброто од Њујорк со музиката на Френк Синатра.

БРОДВЕЈ  (Усд 120) – Претстава во еден од Бродвејските театри.

WOODBURY ШОПИНГ целодневен (Усд 90)

крстарења

Локација

ул.Орце Николов бр:164
Kавадарци, Македонија

Контакт

Eмаил: info@deltamts.com
Тел: (389) 43420100

Работно време

Пон - Пет: 09:00 - 17:00
Саб: 10:00 - 13:00